Я, вихованка гуртка «Фольклористика» Іршавської райСЮТ при Приборжавській ЗОШ І-ІІІ ступенів, Плиска Вікторія Ігорівна, брала участь у районному круглому столі «Україна – наш спільний дім», який відбувся 11грудня 2014 року на станції юних техніків. В конкурсі брало участь 20 вихованців гуртків різних шкіл Іршавського району. Тематика доповідей кожного учасника відповідала його секції, а також темі Круглого столу «Україна – наш спільний дім».
Україна – це історія народу, який протягом багатьох років боровся, і бореться зараз, за свою свободу й незалежність. Це земля з славною багатовіковою історією і мудрими, талановитими людьми. Україна – це багатостраждальна земля, опалена пожежами війнами середньовіччя, жахливими пожарищами Другої світової війни, а сьогодні опинилася в скрутному становищі з Росією. Про це коротко і лаконічно розповіла Гецко Наталія, учениця 10 класу Кушницької ЗОШ І-ІІІ ступенів у своїй доповіді «Я люблю свою Батьківщину».
У своїх виступах – Брич Наталія, учениця 11 класу Іршавської гімназії, з доповіддю «Українська мова, як чинник державотворення» та Пасулька Каріна, учениця 11класу Малораковецької ЗОШ І-ІІІ ступенів, з доповіддю «Мовна ситуація в Україні», розповіли про походження нашої мови, час і місце її виникнення в науці. Українська мова долаючи перешкоди й усілякі перепони, виходить на рівень найрозвиненіших мов світі. Ніякі сили не змогли задушити мову однієї з найбільших слов’янських націй. Мова – душа нації, і кожному громадянинові України слід пам’ятати, що замах на неї поставить під сумнів існування самої нації.
Українці віками творили власну самобутню культуру, успадковуючи культурні цінності своїх предків, переймаючи і творчо осмислюючи надбання інших народів. Саме в ній розкривається духовний світ людини, її сутність: здібності, потреби, світогляд, знання, вміння, соціальні почуття, національних характер. З цим нас ознайомила учениця 10 класу Приборжавської ЗОШ І-ІІІ ступенів – Шпортень Мирослава з тематикою доповіді «Українська культура часів незалежності».
Рідний край. Золота чарівна сторона. Земля, рястом уквітчана, зелом закосичена. Скільки ніжних, ласкавих слів придумали люди, щоб висловити свою гарячу любов до краю, де народилися і живете. Людина має завжди пам’ятати, звідки вона родом, де її коріння, глибоко знати історію свого народу, його мову, звичаї і традиції. Я, Плиска Вікторія, учениця 9 класу Приборжавської ЗОШ І-ІІІ ступенів, розповіла про «Відродження українських традицій в селі Приборжавському». Споконвіку існувала започаткована ще нашими предками традиція оберігати свій край і пам’ятати його звичаї та обряди. Але, на жаль, вони були забуті. Зараз, коли відроджується наша країна, відроджуються і звичаї і традиції нашого народу, нам не було соромно йти в майбутнє. Відродження українських народних звичаїв, традицій можна досягти тільки комплексно підтримуючи усі ланки. Мою розповідь доповнили: Огняник Олеся, учениця 8 класу Малораковецької ЗОШ І-ІІІ ступенів з доповіддю «Культура та побут населення України» та Захарків Інна, учениця 9 класу Довжанської ЗОШ І-ІІІ ступенів – «Звичаї та обряди українського народу».
Закінчилось друге тисячоліття. З чим ми йдемо у нове, третє тисячоліття? Чорнобиль, спустошені землі, забруднене повітря, вигорілі ліси на величезних територіях, нестача питної вводи. А як ставиться до природи людина? На землі вже знищено сотні видів рослин та тварин, сотні тисяч гектарів лісів, родючих земель, луків. Людство стоїть на грані вимирання через забруднення атмосфери викидами у вигляді твердих часточок металів та отруйних газів. Яку воду ми споживаємо ? Чи не тут причина багатьох хвороб? Цю болючу тему нам розкрила Терембець Оксана, учениця 10 класу Приборжавської ЗОШ І-ІІІ ступенів, у доповіді «Забруднення навколишнього середовища в Україні».
«Визначні місця України»… Скільки їх? Де вони знаходяться? Які історичні події з ними пов’язані? Тут я багато дізналася нового. Поглибила свої знання з історії. Дуже влучно, доречно про це нам розповідала учениця 9 класу Білківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Кудло Марія. Вона розповідала про визначні історичні пам’ятки, про Ужгородський та Мукачівський замки.
Про «Заповідні території України» розповіли учениці 10 класу Вільхівської ЗОШ І-ІІІ ступенів – Корпош Інеса та Корпош Мар’яна. Їхню розповідь продовжили учениці 7 класу Нижньоболотнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів – Куруц Мирослава та Лакатош Іванна.
Україна стала рідною землею для тисяч росіян, білорусів, поляків, чехів, євреїв, румун, греків, татар та інших народів. Це висвітлила у своїй доповіді «Україна багатонаціональна країна» учениця 10 класу Брідської ЗОШ І-ІІІ ступенів, Бенерик Андріана.
Про ракети, про першого космонавта, про різні космічні прилади доповідала Копинець Олеся, учениця 10 класу Великораковецької ЗОШ І-ІІІ ступенів.
На сьогодні в нашій країні стоїть болюче питання: Україна у боротьбі за наше майбутнє, Україна асоційований член ЄС. Яка доля чекає нас у майбутньому? Чи буде і надалі наша країна єдиною і не роздільною? Це ще нажаль на сьогодні не відомо. Цими проблемами з нами ділилася учениця 9 класу Великораковецької ЗОШ І-ІІІ ступенів - Бокотей Аліна та учениця 8 класу Малораковецької ЗОШ І-ІІІ ступенів – Тодавчич Неля.
Болюче питання на сьогоднішній час в Україні – це енергетична незалежність. З ГЕС та ТЕЦ станціями нас ознайомила учениця 9 класу Великораковецької ЗОШ І-ІІІ ступенів – Мельник Ганна.
«З Україною в серц
і (українська діаспора)» та «Українська діаспора в англомовних країнах» одне з найактуальніших питань в країні. З доповіді учениці 10 класу Вільхівської ЗОШ І-ІІІ ступенів – Костяк Тетяни, ми дізналася багато нового. ЇЇ доповідь доповнила Шкіря Яна, учениця 10 класу Смологовицької ЗОШ І-ІІІ ступенів.
«Молодь вірить в майбутнє України» - так доповідала Безега Богдана, учениця Малораковецької ЗОШ І – ІІІ ступенів. «Сила України в єдності» - так думає учениця 7 класу Малораковецької ЗОШ І-ІІІ ступенів – Келемен Андріана.
Ким би ти не був, де б тебе не закинула доля – завжди залишайся тим, ким є. Неважливо якої ти нації, з якого континенту, хто твої батьки, яке твоє світобачення – будь людиною і не руйнуй того, що залишили твої пращури. Адже світ, в якому ми живемо, з кожним днем змінюється, наука та технології ведуть вперед, вдосконалюють життя на краще. Краще… Але нічого вічного немає, одні народжуються, інші помирають. Щось губиться, ламається, забувається. Життя – це як метелик: подув вітер – зламав крила. Але ми — українці, у нас міцні крила, ми — нація, яку ніколи ніхто не зламав і ніколи не знищить, бо ми живемо сучасним, не забуваючи про минуле та пам’ятаючи, що за горами зустріне майбутнє.
Плиска Вікторія,
Вихованка секції «фольклористика»
|