Гурток «Писанкарство»
Я працюю в гуртку «Писанкарство» при Великораковецькій ЗОШ І – ІІІ ступенів. У гуртку 1 група 12 гуртківців. Гуртківці із задоволенням відвідують заняття. На заняттях гуртка в дітей розвивається образотворче мислення, самостійність, практичні навички, спостереження за природою, різними формами, кольорами.
Розвинули здатність помічати красу довкілля, бережливе ставлення до предметів і засобів праці. На заняттях гуртківці розвиваються всебічно. Кожна дитина протягом навчального року була відмічена певними грамотами.
На протязі навчального року ми брали участь у таких конкурсах як:
- « Зимові фантазії »;
- « Мої права »;
- « Замість ялинки новорічна композиція »;
- « Виставка з покидькового матеріалу »;
А також з гуртківцями ми проводили виставку робіт при Великораковецькій ЗОШ І – ІІІ ступенів. Виставки проводилися по таких тематиках:
- «Моя Батьківщина Україна»;
- «Збережемо природу Іршавщини»;
- «Різдво Христове»;
- «Знай люби свій край».
Українська символіка як ознака духовності та патріотизму
З сивої давнини бере свій початок писанкарство. Під час розкопок археологи знаходять глиняні писанки, історія яких вимірюється тисячоліттями. Пізніше почали виготовляти писанки на яйцях, і то не курячих, а лелечих, бо вірили, що лелека приносить в дім радість, то й писанка на такому яйці буде оберігати оселю від злих духів.
В давньому мистецтві живе незнищенність людського духу, і саме тому воно хвилює нас сьогодні. Висока духовність, небуденний талант, природний розум нашого народу, можливо найбільше розкрилися в писанкарстві, недаремно українські переселенці поставили пам’ятник писанці аж у Канаді. Маленьке яйце ховає в собі велике мистецтво!
Писанка - це яйце, розписане традиційними символами, які нанесені за допомогою воску і барвників. В писанкарстві існує певний, віками вироблений набір символів, кожен з яких має своє значення. Існують також правила поєднання символів та символіка кольорів.
Мальованка - це розписане яйце, малюнок та колір якого, на відміну від писанки, не підкоряється традиціям, а наноситься майстром на власний розсуд.
Різниця між ними полягає в тому, що писанка традиційно має магічне, обрядове значення, а мальованка - ні.
Символічне значення писанки складається з трьох складових частин: 1) із значення самого яйця, у якому є живий зародок півня (сонячної птиці); 2) із значення написаних на ньому символічних знакі; 3) із значення кольору писанки.
Символіка кольорів
Червоне яйце означав радість, життя, любов, для молодих — надію на одруження;
Жовте — символізує місяць і зорі, у господарстві — врожай;
Блакитне —небо, повітря, магічне значення — здоров’я;
Зелене — воскресіння природи, багатство природи і плодоріддя — землю, врожай;
Чорне з білим — пошану духів, душ померлих, подяку за охорону від злих сил.
Значення символів:
Сонце - як центр і основа небесного простору - є носієм світла і життя. Бог - це світло, і тому сонце є символом Бога. В наших літургійних молитвах ми часто звертаємося до Христа, як до Сонця-Правди.
Хрест - чотириріг, як символ Всесвіту - є знаком чотирьох сторін світу, чотирьох вітрів, чотирьох під року і чотирьох темпераментів. У християнстві хрест - це святий знак відкупу, яким церква все починає, благословляє і освячує. Тому належить йому перше місце серед християнських символів.
Дерево життя - це сукупність усього доброго й цінного; це образ Божої мудрості, входження в Божу волю і Божу довіру.
Зірка - У давнину зірку пов'язували з Великою богинею. Зорю зображували по-різному: шести- семи-, восьмипроменева. Шестикутна зірка з'явилася ще на початку неоліту, зображення таких зірок поширені в традиційному різьбленні українців. Восьмикутна зоря - це знак чистоти і символ Діви Марії.
Сварга - знак святого вогню і сонця. У християнстві сварга є символом Божественної Величі. У ранньому християнстві сварга охороняла від злих духів.
Граблі - символ дощу, верхньої і нижньої води, яка вийшла із неба і землі.
Безкінечник - нескінченність життя. Візерунок-хвилька, що не має початку й кінця. Вважалося, якщо зло потрапить у цю хвильку, воно не зможе вийти з неї й оберегова функція писанки буде виконана.
Зигзаг - хвильки. Символи води земної і небесної.
Риба - символізує воду, а також, як і вода, є символом життя та смерті. Через її незвичайну якість примноження вона є поширеним знаком щастя. У християнстві - це символ новохрещених
Берегиня - яка зображувалася у вигляді жінки з піднятими в гору руками, охоронниця домашнього вогнища, захисниця від напастей і повелителька людських доль. Вона була доброю хатньою богинею, матір’ю-рожанкою, оберігала житло, малих дітей, добробут родини.
Пташка - символізує людську душу. За повір'ям, душа прилітає пташкою до новонародженої дитини і відлітає, коли людина помирає. Птахи поєднують земне і небесне.
Калина - один з найдавніших рослинних символів. Це знак життя, крові, вогню і смерті. Писанку з калиновим листям дарують дівчині щоб була гарною, привабливою і здоровою.
Крапочки - небесні світила, у християнстві — сльози Божої Матері;
Смерекові гілки, рослини - вічна юність, здоров’я, краса, буяння природи;
Пшеничні колоски - символи врожаю.