Субота, 27.04.2024, 14:41
Вітаю Вас Гость | RSS

Науково-технічній відділ Іршавського райЦПР

Меню сайту
Міні-чат
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Сивуля Марія Михайлівна

Гурток «Народна творчість» працює при Довжанській ЗОШ І-ІІІ ступенів. В ньому займаються діти 6-7 класів, а саме: І група – 12 дітей 6 класу (2 рік навчання), ІІ група – 12 дітей 7 класу (2 рік навчання).

Метою гуртка є:

  • Формування і розвиток творчих здібностей, естетичних смаків, виховання дбайливого ставлення до народних традицій та навколишнього середовища.

Завдання гуртків:

  • Дати поняття про історію виникнення різних видів ДУМ (аплікація, тістопластика, витинанка та інші);
  • Навчити елементарним основам прикладних мистецтв, оволодівати різними техніками (мозаїкою, аплікацією, плетінням, декоруванням, вишивкою);
  • Користуватися схемами, інструкційними картками, навчитися основним законам композиції та кольорознавства.

За час проведення занять гуртків було проведено ряд масових заходів при Довжанській ЗОШ І-ІІІ ступенів, в яких брали участь гуртківці 6-7 класів, зокрема ярмарка, конкурси, виставки: участь у щорічній шкільній ярмарці «Дари осені» - 18.09.17 року, участь в конкурсі на найкращий виріб на осінню тематику – 3.10.17 року, 6 клас 22.11.2017 року мав відкрите заняття на тему «Виготовлення виробу « Український віночок», виготовлення виробів на новорічну ялинку в селі Довге – 18.12.17, виготовлення композий до дня Святого Миколая – майстер клас від найкращих вихованців. Гуртківці активно долучалися до проведення виставок, конкурсів, в результаті чого у них вироблялися вміння й навички в роботі з різними матеріалами та почуття взаємодопомоги.

Також гуртківці приймали участь в плановому заході, а саме 23.11.17 року була проведена районна виставка робіт з покидькового матеріалу, де був представлений експонат під назвою «Файна пані» Геда Ганни, який отримав ІІІ місце. Також 18.12.17 вихованці разом з керівником приймали участь у підготовці декураванні центру села Довге до новорічно-різдв’яних свят, за що на святі запалення ялинки були нагородженні подарунками.

Гуртківці із задоволенням приймали участь в конкурсах, виставках, розвиваючи творчі здібності, уяву, опановуючи різні техніки та види декоративного ужитку та прикладного мистецтва.

ВІДКРИТЕ ЗАНЯТТЯ

Тема: Практична робота. Виготовлення виробу «Український віночок».

Мета: ознайомити молодь з історією українського віночка, звичаями та обрядами, повязаними з цим чудовим оберегом. Поглибити знання вихованців про рослини-символи, український віночок, про значення кожної стрічки у вінку, про послідовність вплітання квітів та стрічок. Залучати до збирання відомостей про народні традиції. Виховувати любов і повагу до нашої землі, рідного краю, до традицій нашого народу.

Обладнання: вінок із штучних квітів, фотоілюстрації українських віночків, фотоілюстрації рослин-символів, кольорові стрічки, термоклей та інструменти для роботи.

Наочність: зразок вінка, фотоілюстрації.

Тип заняття: узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок.

Хід заняття

І. Організаційний момент.

1. Привітання.

Від серця до серця

Лунають вітання.

Прийми найщиріші мої побажання:

Щоб ти був старанний,

Щоб ти був завзятий,

Веселий, щасливий,

Здоровий, багатий.

— Діти, у народі кажуть, що добрий гість - дому радість. Сподіваюсь, що ви, як і я, з любов’ю зустрінете наших гостей, покажете себе з найкращої сторони, щоб у них залишились гарні спогади про вас і це заняття.

2. Організація робочого місця

ІІ. Актуалізація знань і вмінь.

Керівник:

-Діти, хто скаже, що потрібно було зробити на домашнє завдання?

-Скажіть, будь ласка, що ми з вами робили на попередньому занятті?

1.Евристична бесіда

Українці споконвіку люблять і шанують квіти. Наші предки вважали, що їх даровано нам Богом. Немає жодної української хати, біля якої дбайливі руки господині не влаштували б яскравих квіткових острівців. Квіти милують око, хвилюють душу, прив'язуючи наші серця до рідної домівки. Вони - на вишиваних рушниках, обрусах, на нашому національному строї: символізують доброту, щирість душі й оберігають від хвороби, злого ока. Та особливим оберегом завжди був саме вінок. Це - не просто прикраса, а ,,лікар душі’’. Бо має він чарівну силу, що біль знімає й волосся береже. Дуже багато народних звичаїв, обрядів, ритуалів, повір’їв, пов’язаних саме з вінком. Він невід’ємна частина українського національного костюма. У ньому, вірили люди, є сила, котра болі знімає, здоров’я додає.

ІІІ. Повідомлення теми і мети заняття.

Отже, тема сьогоднішнього заняття Практична робота. Виготовлення виробу «Український віночок». Вивчемо значення кожної квітки і стрічки у віночку. Дізнаємось про народні традиції, обряди, повіря. Навчимося любити і поважати нашу землю, рідний край, звичаї нашого народу.

ІV. Робота над темою заняття.

  1. Розповідь керівника.

Історія вінка починається у глибокій давнині. За стародавнім віруванням предків через вінок приходили у наш світ безсмертні душі з потойбіччя. Згадка про вінки сягає шумерської культури (ХІІ-ХІІІ ст. до н. е. ). А сам термін «вінок» є збірним поняттям, майже в кожному етнографічному районі він мав іншу назву. Крім загальнослов’янських — вінок, вянок, перев’язка, чільце з ХІХ-поч. ХХ ст. побутували такі назви як: коробуля, лубок (Поділля), теремок (Чернігівщина), капелюшиня, фес (Буковина), корона, перта (Закарпаття), цвіток, квітка (Наддніпрянщина), косиця, плетінь (Гуцульщина), коруна (Лемківщина), гібалка (Переяславщина, Подніпров’я). Гуцулки носили вінкоподібне чільце — нанизані на дріт або ремінець мідні пластинки у формі пелюсток, а буковинки — коди — вінкоподібні прикраси, що кріпилися на тімені й пишно піднімалися вгору. Подекуди використовували березову кору, роблячи з неї діадему, прикрашаючи тканиною та коштовностями, а внизу підвішуючи бляшки чи намистинки. Вінки Полісся свідчили про майновий стан дівчини: чим заможніша, тим пишніший вінок. Так, у небагатих селянок віночок являв собою переплетений обруч, тоді як у заможних дівчат міг складатися з кількох перевитих обручів, і навіть інколи походив на суцільну квіткову шапку, яка покривала всю голову. Більшість вінків носилося без стрічок, їх вплітали лише у весільні. Дівчина сирота вплітала собі у вінок лише сині стрічки, люди її зустрічали обдарювали подарунками, їжею годували, а вона натомість знімала і дарувала їм синю стрічку.

2. Повідомлення вихованців

V. Практична робота.

Повторення правил техніки безпеки

  • При роботі з пістолетом використовувати тільки клей у вигляді стержнів діаметром 11,5 мм, призначених спеціально для цього.
  • Необхідно працювати в добре освітленому, просторому приміщенні.
  • Забороняється доторкатися до розігрітого клею або наконечника пістолету.
  • Забороняється доторкатися розігрітим наконечником до кабелю живлення. Це призводить до плавлення та ушкодження електричним струмом.
  • Забороняється залишати без нагляду розігрітий пістолет або пістолет підключений до розетки.
  • Забороняється класти пістолет на бік. Для цього використовують підставку.

Технологія виготовлення маку

  1. Беремо клаптик гофропаперу складаємо його гармошкою так, щоб можна було з нього вирізати 5 пелюсток.
  2. Після того як склали, закріпили матеріал скрепкою.
  3. Потім акуратно малюємо олівцем собі форму пелюстки маку і вирізаємо.
  4. Вже готовий пелюсток треба трохи зверху розтягнути по горизонталі, щоб він набув випуклої форми.
  5. На, вже заздалегідь, підготований картон у формі кружечка починаємо склеювати пелюстки.
  6. Після того як все прикріпили, наклеїли серединку.

Технологія виготовлення ромашки

  1. Беремо клаптик гофропаперу складаємо його гармошкою так, щоб можна було з нього вирізати 10-11 пелюсток.
  2. Після того як склали, закріпили матеріал скрепкою.
  3. Потім акуратно малюємо олівцем собі форму пелюстки ромашки і вирізаємо.
  4. Вже готовий пелюсток треба трохи зверху розтягнути по горизонталі, щоб він набув випуклої форми.
  5. На, вже заздалегідь, підготований картон у формі кружечка починаємо склеювати пелюстки.
  6. Після того як все прикріпили, наклеїли серединку.

2. Самостійна робота вихованців

Інтелектуальна пауза

Навесні вона в теплі

Проростає з — під землі.

Має стан стрункий та вроду

І дарує насолоду. (квітка)

 

Блакитні оченята

Із жита виглядають.

Хоч квіточки ці люблять,

Та з поля виганяють. (волошки)

 

Що за диво-дивина

В житі квітка є одна?

Палає, мов ліхтарик,

Червоний кептарик. (мак)

 

Наче сонця серединка,

Пелюстків біла хустинка.

Знає бджілка і мурашка,

Що звуть квіточку … (ромашка)

3. Оформлення вінка.

Нарешті наші віночки готові! Погляньте, які вони красиві, як багато в них вплетено квітів. Які барвисті і яскраві стрічки. А хто хоче розповісти нам що ці квіти символізують?

Розповідь вихованців.

VІ. Підсумок заняття.

Аналіз та оцінювання виробів.

-Ви добре попрацювали, всі віночки дуже гарні. Вони стануть чудовим подарунком і справжнім предметом захисту тієї людини в якої буде цей вінок.

- Чи сподобалося вам наше сьогоднішнє заняття? Чим саме?

Прибирання робочих місць.

Заключне слово керівника.

Ми познайомились з одним із українських оберегів, а саме з українським віночком, прикрасою й оберегом дівчини з малих літ, аж до весілля. Нехай у серцях ваших прокинеться бажання ще більше дізнатись про наші звичаї, традиції, обереги. Спробуйте переповісти про наше заняття своїм друзям, відшукайте нові легенди й повідомлення.

- А зараз, давайте подякумо нашим гостям за те, що вони були уважними слухачами, побажаємо їм міцної сім’ї, добробуту, миру й злагоди, успіхів, довголіття і всього найкращого.

- Я дякую вам діти, за хорошу роботу і за гарну поведінку.

І. Домашнє завдання.

Підготувати матеріали та інструменти для виготовлення бутоньерок.

 

                     

.

 

 

«Зробимо Україну чистою разом!»

1 квітня в селі Довге вихованці секції «Екологія» разом з керівником Сивуля М. М. Іршавської райСЮТ прийняли участь у Всеукраїнській  екологічній акції під гаслом «Зробимо Україну чистою разом!». Учнями було прибрано берег річки Боржава по вулиці Городища. Вихованці розчистили велику територію, зібрали 6 мішків сміття. Обрізали сухі гілки, встановили сміттєві урни та облаштували берегову зону річки під місцевий пляж.

    

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Copyright MyCorp © 2024